מחפשים הערכת נזקי מים ואש?

השאירו את הפרטים ואנו נחזור אליכם
  השכן גורם לי נזק

  מדריך – הגשת תביעה אצל המפקח על בתים משותפים

  כאשר יש נזק לדירה כתוצאה מגורם חיצוני (השכן או ועד הבית), עלולים להיווצר סכסוכים לגבי מקור הנזק או מקור המים, אופן הטיפול בנזק, האחריות הכספית, ועוד. מטרת מאמר זה היא לתת לכם מדריך מלא כיצד מתמודדים וכיצד מטפלים בנזק כזה בצורה הטובה והמהירה ביותר. הנזקים עשויים להיות מגוונים מאוד, אך לצורך הנוחות, נדבר במאמר זה בעיקר על הבעיה הנפוצה ביותר – נזילות מים מהשכן, חדירת מים מהשכן, חדירת מים מצינור השייך לועד הבית המשותף או חדירת מי גשם מאיטום חיצוני של הבניין. לצורך העניין, נתייחס לכלל הנזקים במאמר זה כ”נזק משכן” או כ”נזילה משכן”.

  הסיוט הגדול של כל בעל דירה הוא שכן בעייתי שלא מוכן לתקן את הנזקים להם הוא גורם, אך לא תמיד העיכוב בתיקון ובקבלת האחריות הוא בזדון, ועלול להיווצר גם במקרים הבאים:

  • השכן גורם הנזק מבוטח, אך חברת הביטוח מתעכבת בטיפול יסודי בנזק
  • השכן כלל אינו מודע לאחריותו לנזק, מאחר שתוצאות הנזילה מופיעות רק אצל שכניו
  • השכן חושב שטיפל בבעיה, אך למעשה הנזק ממשיך להחמיר (בעיקר בנזקי מים)
  • השכן מודע לבעיה ולאחריותו לנזק, אך לא מוצא לה פיתרון

  בכל מקרה, בין אם בזדון או בתמימות, לפעמים אין ברירה אלא לכפות על השכן לבצע תיקונים נרחבים בדירתו. עיכוב בתיקון עלול לגנכום לסכנות כגון: החמרה, נזק חוזר, חדירת מים למערכת החשמל, סכנה למבנה הבטון והבניין, סכנה בריאותית כתוצאה מהתפתחות עובש ועוד. וגם כמובן כדי שתוכלו להתחיל לתקן את הנזק בדירתכם.

  הפתרון: אין ברירה אלא לבקש “צו עשה” מהמפקח על בתים משותפים.

  מה זה “המפקח על בתים משותפים”, איך פונים אליו, ומה ניתן לבקש ממנו?

  המפקח על בתים משותפים, הנקרא גם “המפקח על רישום מקרקעין” הוא גוף משפטי שמטרתו לפתור סכסוכים בבתים משותפים. מדובר בגוף דומה מאוד לבתי המשפט – בסמכותו להוציא צווי עשה או צווי מניעה, לפתור סכסוכים כספיים, לפסוק פיצויים ועוד. היתרון הגדול של גוף זה – המהירות. לרוב מדובר על שבועות בודדים מרגע הגשת התביעה ועד לסיומה, וכך נמנע הצורך לעבור תהליך יקר וארוך בבתי המשפט.

  בדיון אצל המפקח על בתים משותפים לרוב נוצרים מקרה של “מילה כנגד מילה” בהם כל שכן טוען משהו אחר, לכן חשוב להביא ראיות התומכות בטיעוניכם. בעיקר, מומלץ מאוד להביא חוות דעת משפטית של מומחה לנזקים שתיעד את הנזק, קבע באופן ברור את האחריות לנזק, את אופן תיקון הנזק המומלץ על ידו, ואת עלות התיקונים הנדרשים. ליצירת קשר להזמנת חוות דעת של מומחה – לחצו כאן.

  ההליך די פשוט אך יש מספר דברים שכדאי לדעת לפני שניגשים למפקח על בתים משותפים:

  • המפקח דן אך ורק בנושאים הבאים: סכסוכים בין בעלי דירות בבניין משותף, השתתפות בעלי הדירות בהוצאות משותפות של ועד הבית, סכסוכים לגבי הרחבת דירות, סכסוכים לגבי תמ”א 38 (חיזוק מבנה לרעידות אדמה), סכסוכים הנוגעים לרכוש משותף (מעליות, צלחות לווין וכו’) וגם – התאמת הרכוש המשותף לאנשים בעלי מוגבלויות.
  • גם שוכר המחזיק בדירה בהסכם עם בעל הדירה נחשב כבעל דירה בבניין.
  • ישנן לשכות מפקחים ב-9 מחוזות במדינה (ועוד מספר שלוחות). יש לוודא לפני הגשת התביעה שהלשכה אליה ניגשים היא הלשכה הנכונה לאזור מגוריכם.
  • הגשת תביעה כרוכה בתשלום של אגרה, על מנת לברר את גובה האגרה יש לפנות ללשכת המפקח הרלוונטית לאזור מגוריכם.
  • בעת הגשת התביעה חובה לצרף פרטים אישיים, כתב תביעה (תיאור העובדות והנימוקים), ותיאור כללי של המבנה (מספר כניסות, מספר דירות וכו’). כתב תביעה לדוגמה ניתן למצוא בסוף מאמר זה.
  • אם התביעה מתבססת על תקנון מוסכם בין בעלי הדירות, יש לצרפו.
  • במקרה של תביעה כספית – חובה לפרט באופן מלא לפי סעיפים לגבי כל תשלום נדרש.
  • בתיאור הבניין יש לציין כתובת וגם מספר גוש וחלקה. אם אינכם יודעים את מספר הגוש והחלקה של הבניין שלכם, ניתן לבדוק זאת לפי הכתובת במרכז למיפוי ישראל.

  עכשיו שאתם יודעים מה עושים לגבי הנזק שגורם לכם השכן או ועד הבית, הכדור במגרש שלכם. הזמינו עכשיו חוות דעת משפטית של מומחה לנזקים שאיתה תוכלו לגשת למפקח על בתים משותפים, וכך תוכלו לפתור אחת ולתמיד סכסוכים שעלולים אחרת להימשך שנים ארוכות.

  הערה:

  מדריך זה הוא נסיון לסייע לציבור בפנייתם למפקח על בתים משותפים. אין במאמר זה משום ייעוץ משפטי ותוכנו נכתב אך ורק מנסיוננו רב השנים כשמאים ומהנדסים המגישים חוות דעת משפטיות למפקח על בתים משותפים. במקרה הצורך, יש להיוועץ עם עורך דין על מנת לקבל ייעוץ וסיוע משפטי מפורט יותר וסיוע לגבי הליך הדיון עצמו בפני המפקח.

  קישורים שימושיים

  איתכם באש ובמים, יהושוע סדן שמאים ומהנדסים - שמאות מדוייקת

  התנהלות משפטית ומקצועית

  יהושע סדן מתמנה רבות כשמאי מומחה מטעם בתי המשפט בכל רחבי הארץ.

  כל הערכות הנזקים במקום אחד

  חוות דעתנו כוללת את כל הדרוש: ציון הליקוים, עלות התיקונים, משך התיקונים והתוצאות הנילוות.

  ניסיון מוכח בתחום מעל 40 שנה

  יהושע סדן מומחה בעל ניסיון של למעלה מ-40 שנים, בעל מוניטין נרחב של שמאי רכוש יסודי ומדוייק.

  מדוע דווקא יהושע סדן?

  מתחילת דרכו כשמאי, לפני למעלה מ-35 שנה, אימץ יהושע סדן את דרכו כשמאי חסר פשרות, אשר חוות הדעת היוצאות תחת ידו הינן מדויקות, מיקצועיות, מנומקות ובהירות. כל השמאים והמהנדסים במשרד מחוייבים למסורת ארוכת שנים זו.

  כל חוות דעת של משרד יהושע סדן הינה מקצועית, מדוייקת, מציגה את המצב לאשורו, ומסוגלת לעמוד במבחנים המשפטים הקפדניים ביותר. (ראה פסקי דין לדוגמה).

  מדיניות זו נותנת את תוצאותיה: המחלוקת שבין הצדדים מצטמצמת למינימום, ולרוב מסתיימת ללא כל דיון משפטי.

  גם אם נוצר דיון משפטי, אזי בתי המשפט פוסקים פעם אחר פעם לטובת חוות הדעת שהוגשה ע"י המשרד.

  קראו עוד

  שמאות נזקי אש

  אירוע אש הינו אירוע חמור ורציני, עם השלכות קשות ונרחבות כלפי הרכוש שניזוק. נזק הנובע מאש מלווה כמעט תמיד בנזקים נלווים: נזקי חום, נזקי פיח, ריח עשן. חומרי הכיבוי ומי הכיבוי גורמים גם הם נזקים כבדים. לעיתים, עולים הנזקים כתוצאה מפעולות הכיבוי על הנזקים מאש השריפה. במהלך השריפה ומיד לאחריה, נוצרים נזקים לציוד חשמלי ואלקטרוני. נוצרים נזקים עקב תקלות חשמל ומי כיבוי. נוצר סיכון גבוה של היווצרות חלודה במוצרי מתכת כתוצאה מפיח. ריחות עשן חודרים לפריטים רגישים כגון: מוצרי ביגוד, מוצרי מזון ועוד. פריטים שחובה להחזיקם בקירור ניזוקים עקב הפסקת פעולת הקירור.

  שמאות נזקי מים

  נזקי מים הם הנזקים הנפוצים ביותר בנזקי רכוש. נזק מים הוא נזק רציני הדורש התייחסות דחופה ומיקצועית של שמאי נזקים. שמאי נזקים מנוסה מסוגל בדרך כלל לאתר את מקור הדליפה לפני שבוצעה חפירה ועבודות איתור. כיצד אפשר לחסוך בעבודות איתור מקור הדליפה? מה קורה למוצרי עץ במקרה של מגע עם מים? כיצד מתמודדים עם שרברבים שהתמנו ע”י חברת ביטוח בנושא נזקי מים? מה קורה אם תשתית החול מתחת לריצוף מלאה מים? ההחלטות בנושא טיפול בנזקי מים חייבות להיות מקצועיות והערכת הנזק חייבת להיות מבוצעת ע”י שמאי נזקים. נגרמו לך נזקים כתוצאה מדליפת מים מהשכנים? יש מה לעשות. התייעץ עם שמאי נזקים מנוסה.

  שמאות נזקי פריצה

  נזקים כתוצאה מפריצה נפוצים מאוד בדירות, במשרדים, בעסקים, בחקלאות ובכל רכוש שהוא. שמאי מומחה לנזקים נדרש לקבוע גם את אופן החדירה והיציאה, עליו לבדוק אם הרכוש עמד בתנאי הגנות כפי שנדרש בביטוח, אם היה ביטוח, וכן להמליץ על הגנות למניעה או צימצום הנזק של פריצה נוספת. שמאי נזקים מומחה נדרש להעריך רכוש שנגנב ואיננו. כיצד מוערך הנזק? מהו הרכוש שנגנב מהמקום ומה שוויו? כיצד ניתן להוכיח זאת? הניסיון והמקצועיות של השמאי יקבעו לעניין היקף הנזק באופן מכריע גם בבתי המשפט. לכן, מומלץ להזמין שמאי נזקים מומחה ומנוסה.

  שיווק באינטרנט שיווק באינטרנט