מחפשים הערכת נזקי מים ואש?

השאירו את הפרטים ואנו נחזור אליכם
  ערך כינון מול ערך שיפוי (או חדש תמורת ישן)

  במושגים ביטוחיים:

  • “ערך כינון”: ערך כחדש.
  • “ערך שיפוי”: ערך כמשומש.

  מרבית פוליסות הביטוח מבטיחות “ערך כינון”.

  לכאורה, קיימת סתירה בין ערך כינון המבטיח פיצוי בגין פריט חדש תמורת פריט ישן, לבין “עיקרון השיפוי” המוזכר במאמר הקודם “ביטוח אינו הימור”, על פיו המבוטח יקבל את שווי הנזק שאירע לו אולם לא יותר ממנו.

  יוצא מכך כי מבוטח שהיה לו פריט ישן, כגון טלויזיה ישנה, שערכה נמוך, זכאי לקבל במקרה של נזק מוחלט טלויזיה חדשה, והרי הפיצוי הינו גבוה יותר מהנזק הממשי!

  עשיית הרווח בעקבות מקרה ביטוח עלולה להשמיט את הבסיס המוסרי של “עיקרון השיפוי”, ולעודד מבוטחים לגרום למקרה ביטוח או להימנע משמירה קפדנית על רכושם.

  האמנם?

  האם מבוטח שהיתה לו דלת משומשת אשר נפרצה ונשברה באירוע, “ירוויח” אם תותקן בפתח ביתו דלת חדשה “מאותו סוג ומאותה איכות”? האם מבוטח שתכולת ביתו נשרפה “ירוויח” אם ירכוש ריהוט חדש במקום הריהוט הישן והטוב שאליו התרגל?

  נראה כי החשש בעניין עיקרון השיפוי אינו כה גדול.

  מאידך גיסא, עלולה להיווצר תופעה בה מבוטח שהחזיק בפריט ישן, שאין בו צורך, יקבל פיצוי בגין פריט חדש וישלשל את כספי הפיצוי לכיסו, תוך עשיית רווח ניכר.

  כדי למנוע תופעה זו, שיש בה פגיעה ממשית בהיבט המוסרי של “ביטוח” הותנה “סעיף ערך כינון” בהוכחה ממשית כי המבוטח היה אכן זקוק לפריט חדש. על כן, עליו להוכיח רכישה של אותו פריט תוך פרק זמן קצר יחסית שצויין בפוליסה. בדרך כלל, עד חודשיים לפריטי תכולה ועד שישה חודשים לפריטי מבנה.

  סעיף “ערך כינון” לא היה נפוץ בפוליסות ביטוח עד שנות ה-70 הראשונות.

  חברות ביטוח היו נוהגות לפצות מבוטחים בערכים הממשיים של הפריטים שאבדו או ניזוקו (“ערך שיפוי”).

  דהיינו: לאחר קביעת היקף הנזק בערכים חדשים, ניכו המבטחים אחוזים ניכרים מהנזק בגין היות הפריטים משומשים.

  מובן מאליו כי בדרך זו נעשו עוולות רבות למבוטחים.

  האם מבוטח שבגדיו וכלי מיטתו אבדו או ניזוקו באירוע, צריך להסתפק ברכישה של בגדים ומצעים משומשים?

  האם ניתן בכלל לשקם דירה שנשרפה בחלקי דירה משומשים?

  האם ניתן לצבוע קיר בצבע ישן?

  סעיף ערך כינון בא לתקן עוולה זו והינו פשרה נאותה בין שתי האפשרויות הנ”ל.

  מדוע חשוב להיעזר בשמאי נזקים מקצועי?

  תפקידו של שמאי נזקים הינו להעריך את הפריטים שניזוקו בשני אופנים:

  עפ”י ערך כחדש – “ערך כינון” (בכלילת מע”מ או ללא מע”מ כנדרש לפי העניין),

  ולהעריך את הפריט שניזוק עפ”י ערכו כמשומש – “ערך שיפוי”.

  לשם כך, שמאי נזקים חייב לקבוע בדיוק מרבי את ערכם של הפריטים הן עפ”י ערך רכישתם כחדשים והן עפ”י ערכם כמשומשים. גם את עלויות תיקון ניתן להעריך בשני ערכים אלה.

  קביעות השמאי הן קריטיות לקבלת הפיצוי הנאות ולכן מומלץ להתיעץ עם שמאי מקצועי ומנוסה.

  איתכם באש ובמים, יהושוע סדן שמאים ומהנדסים - שמאות מדוייקת

  התנהלות משפטית ומקצועית

  יהושע סדן מתמנה רבות כשמאי מומחה מטעם בתי המשפט בכל רחבי הארץ.

  כל הערכות הנזקים במקום אחד

  חוות דעתנו כוללת את כל הדרוש: ציון הליקוים, עלות התיקונים, משך התיקונים והתוצאות הנילוות.

  ניסיון מוכח בתחום מעל 40 שנה

  יהושע סדן מומחה בעל ניסיון של למעלה מ-40 שנים, בעל מוניטין נרחב של שמאי רכוש יסודי ומדוייק.

  מדוע דווקא יהושע סדן?

  מתחילת דרכו כשמאי, לפני למעלה מ-35 שנה, אימץ יהושע סדן את דרכו כשמאי חסר פשרות, אשר חוות הדעת היוצאות תחת ידו הינן מדויקות, מיקצועיות, מנומקות ובהירות. כל השמאים והמהנדסים במשרד מחוייבים למסורת ארוכת שנים זו.

  כל חוות דעת של משרד יהושע סדן הינה מקצועית, מדוייקת, מציגה את המצב לאשורו, ומסוגלת לעמוד במבחנים המשפטים הקפדניים ביותר. (ראה פסקי דין לדוגמה).

  מדיניות זו נותנת את תוצאותיה: המחלוקת שבין הצדדים מצטמצמת למינימום, ולרוב מסתיימת ללא כל דיון משפטי.

  גם אם נוצר דיון משפטי, אזי בתי המשפט פוסקים פעם אחר פעם לטובת חוות הדעת שהוגשה ע"י המשרד.

  קראו עוד

  שמאות נזקי אש

  אירוע אש הינו אירוע חמור ורציני, עם השלכות קשות ונרחבות כלפי הרכוש שניזוק. נזק הנובע מאש מלווה כמעט תמיד בנזקים נלווים: נזקי חום, נזקי פיח, ריח עשן. חומרי הכיבוי ומי הכיבוי גורמים גם הם נזקים כבדים. לעיתים, עולים הנזקים כתוצאה מפעולות הכיבוי על הנזקים מאש השריפה. במהלך השריפה ומיד לאחריה, נוצרים נזקים לציוד חשמלי ואלקטרוני. נוצרים נזקים עקב תקלות חשמל ומי כיבוי. נוצר סיכון גבוה של היווצרות חלודה במוצרי מתכת כתוצאה מפיח. ריחות עשן חודרים לפריטים רגישים כגון: מוצרי ביגוד, מוצרי מזון ועוד. פריטים שחובה להחזיקם בקירור ניזוקים עקב הפסקת פעולת הקירור.

  שמאות נזקי מים

  נזקי מים הם הנזקים הנפוצים ביותר בנזקי רכוש. נזק מים הוא נזק רציני הדורש התייחסות דחופה ומיקצועית של שמאי נזקים. שמאי נזקים מנוסה מסוגל בדרך כלל לאתר את מקור הדליפה לפני שבוצעה חפירה ועבודות איתור. כיצד אפשר לחסוך בעבודות איתור מקור הדליפה? מה קורה למוצרי עץ במקרה של מגע עם מים? כיצד מתמודדים עם שרברבים שהתמנו ע”י חברת ביטוח בנושא נזקי מים? מה קורה אם תשתית החול מתחת לריצוף מלאה מים? ההחלטות בנושא טיפול בנזקי מים חייבות להיות מקצועיות והערכת הנזק חייבת להיות מבוצעת ע”י שמאי נזקים. נגרמו לך נזקים כתוצאה מדליפת מים מהשכנים? יש מה לעשות. התייעץ עם שמאי נזקים מנוסה.

  שמאות נזקי פריצה

  נזקים כתוצאה מפריצה נפוצים מאוד בדירות, במשרדים, בעסקים, בחקלאות ובכל רכוש שהוא. שמאי מומחה לנזקים נדרש לקבוע גם את אופן החדירה והיציאה, עליו לבדוק אם הרכוש עמד בתנאי הגנות כפי שנדרש בביטוח, אם היה ביטוח, וכן להמליץ על הגנות למניעה או צימצום הנזק של פריצה נוספת. שמאי נזקים מומחה נדרש להעריך רכוש שנגנב ואיננו. כיצד מוערך הנזק? מהו הרכוש שנגנב מהמקום ומה שוויו? כיצד ניתן להוכיח זאת? הניסיון והמקצועיות של השמאי יקבעו לעניין היקף הנזק באופן מכריע גם בבתי המשפט. לכן, מומלץ להזמין שמאי נזקים מומחה ומנוסה.

  שיווק באינטרנט שיווק באינטרנט