מחפשים הערכת נזקי מים ואש?

השאירו את הפרטים ואנו נחזור אליכם
  תביעות קטנות: חשבו פעמיים לפני שתתבעו

  בית המשפט לתביעות קטנות אמור לאפשר לכל אזרח למצות את הדין מול חברה או אדם שגרמו לו עוול, בלי להידרש לסיוע משפטי ובעלות נמוכה. אבל יהושע סדן סבור שלפחות במקרה של תביעה מול חברות ביטוח, הסיכון שתיקחו גבוה מהסיכוי לזכות.

  כשמאי נזקים, אני נוהג להגיש חוות דעת בגין נזקים לרכוש – כדי שיסייעו ללקוחות בהתמודדות הצפויה עם חברת הביטוח. מטבע הדברים חלק מחוות הדעת מסתכמות בסכומים שאינם עולים על 30 אלף שקל, ומתאימים לדיון בבית המשפט לתביעות קטנות. זה רשאי לדון בתביעות כספיות של עד 32,700 שקל (סכום זה עולה במעט מדי שנה).

  לכאורה, תביעה קטנה היא הדרך של כל אחד ואחת מאיתנו לדרוש את המגיע לנו ממי שגרם לנו עוול או חייב לנו כסף. בפועל, זה מוסד ראוי רק אם שני הצדדים הם אנשים פרטיים, בעלי יכולת וידע שווים בהילכות בית המשפט.

  כאשר התביעה היא נגד חברת ביטוח, לנו האזרחים בדרך כלל יש ידע מועט ביותר ולא מספק בהלכות המשפט. וכך אתם צפויים לעמוד מול חברת הביטוח בלי שתורשו להיעזר בעורך דין במהלך ההליך המשפטי, ולהתמודד עם הטענות שמנגד.

  אז נכון, גם חברת הביטוח לא רשאית להיות מיוצגת על-ידי עו”ד. אבל אל תטעו: במקרים רבים תגיעו לבית המשפט, ולהפתעתכם תגלו “מייצג” מנוסה, שנשלח על-ידי חברת הביטוח. אפשר למחות, אבל כל עוד אותו “מייצג” מוכיח שאינו עורך דין מוסמך, השופט יקבע ש”הכל תקין”.

  ה”מייצג” אמנם לא עורך דין, אבל הוא מנוסה מאוד – ולכן בקיא בסדרי הדין ובדיני ביטוח לא פחות מעורך דין. וזה אומר שאתם צפויים להיתקל במהירות במושגים ביטוחיים ומשפטיים שלא שמעתם מעולם, והמייצג עשוי לחקור אתכם בחקירה נגדית – תוך שהוא מפתיע בשאלות שלא חשבתם עליהן ומציג אתכם מול השופט באור שלילי.

  עוד תגלו כי היה עליכם להגיע עם כל העדים והמסמכים ליום הדיון, אך לא ידעתם על כך. וגם אם ידעתם, העדים לא קיבלו זימון כדין וחלקם לא הגיעו. כמו כן מותר לחקור את עדי חברת הביטוח, אך ספק אם ביקשתם להזמינם וכמעט ודאי שלא תדעו איך לעשות זאת ומהן השאלות הנכונות.

  אל תנסו את מזלכם

  אז יש לך תביעה קטנה נגד חברת ביטוח, אל תנסו את מזלכם בבית המשפט לתביעות קטנות. קחו עורך דין מנוסה והגישו תביעה בבית משפט השלום.

  כבר תבעתם בתביעה קטנה? תתכוננו מראש. היעזרו בשמאי שהגיש את חוות הדעת, בסוכן הביטוח שלכם (שחלקם אף מוכנים להעיד בביהמ”ש) ובמקרה הצורך – אפילו בעורך דין. מוטב לשבת עם זה לפני המשפט להתייעצות, שתהיה זולה מייצוג מלא ותאפשר לכם להגיע לביהמ”ש מוכנים יותר.


  פורסם לראשונה בתאריך 02/09/2013 באתר YNET

  איתכם באש ובמים, יהושוע סדן שמאים ומהנדסים - שמאות מדוייקת

  התנהלות משפטית ומקצועית

  יהושע סדן מתמנה רבות כשמאי מומחה מטעם בתי המשפט בכל רחבי הארץ.

  כל הערכות הנזקים במקום אחד

  חוות דעתנו כוללת את כל הדרוש: ציון הליקוים, עלות התיקונים, משך התיקונים והתוצאות הנילוות.

  ניסיון מוכח בתחום מעל 40 שנה

  יהושע סדן מומחה בעל ניסיון של למעלה מ-40 שנים, בעל מוניטין נרחב של שמאי רכוש יסודי ומדוייק.
  שיווק באינטרנט שיווק באינטרנט